מה זה ליקויי למידה

לקות למידה זהו קושי שחווים חלק לא קטן באוכלוסיה. התופעה קיימת אצל כ-10% מהאוכלוסיה כיום ואף 2% מהם זקוקים להיות במסגרת של חינוך מיוחד. ליקויי הלמידה מקורם במוח אך הסיבות לליקויי הלמידה לא ידועות ברוב המקרים. מחקרים נוטים לשייך את זה לתקופת הלידה או לגנים התורשתיים אך זו לא תשובה חד משמעית שנוגעת לכל המקרים. בליקויי הלמידה ניתן בדרך כלל להבחין בתקופה המוקדמת של בית הספר, בדרך כלל בכיתה א' או ב' ואפילו לפעמים בגן, אך ישנם מקרים בהם ליקויי הלמידה מתגלים בשלבים מאוחרים יותר, בתיכון או באוניברסיטה כשרמת הקושי עולה וצריכים להתמודד עם דברים מורכבים שדורשים ריכוז ושימוש בידע קודם. 

במה פוגעים ליקויי הלמידה?

ליקויי למידה שונים פוגעים בדברים שונים אצל אנשים שונים, במקרים רבים נפגעים כישורי השפה, הקריאה והכתיבה, כתוצאה מכך מתקשים אנשים לקרוא בצורה סדירה, לכתוב ברור, לדבר מבלי להתבלבל או דברים אחרים, אך גם בתחומים אחרים יש קשיים. יש כאלו שיתקשו בזיכרון, בתפיסה החזותית, בפעולות המוטוריות ועוד… בנוסף לכך, יש את ההיבטים הרגשיים, אך אלו תוצאה של הלקות ולא הלקות עצמה. אלו דברים שמתפתחים אצל האדם הסובל מלקות הלמידה בגלל הלקות ולא להיפך.

איך נמנעים מההיבטים הרגשיים?

על מנת להימנע מההיבטים רגשיים אלו חשוב לבצע אבחון לקות למידה מוקדם ככל האפשר על מנת שהמאובחן ושההורים של המאובחן, כמו כן הצוות החינוכי, יוכלו לקבל את הכלים המתאימים ויוכלו לזהות את הבעיה אצל המאובחן ולדעת לטופל בה כראוי ולהתאים את תכנית הלימודים על מנת שהוא יוכל להתגבר על הקשיים שלו מבלי שיישארו לכך סימנים לעתיד. אבחון לקות למידה הוא אבחון חשוב מאוד ולא מורכב מדי, כל אחד יכול לבצע אותו והורה יכול לשלוח את הילד שלו לאבחון בהמלצת המורה או בצורה עצמאית אם הוא מרגיש חששות מסוימים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s